Jeszcze w latach 90. obowiązywał administracyjny tryb dochodzenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez kopalnie. Wniosek składało się do odpowiedniej komisji, która orzekała o jego słuszności. Dzisiaj sprawy o naprawienie szkód górniczych toczą się przed sądami powszechnymi. Jest to proces charakterystyczny – zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawimy go krok po kroku.
0 Komentarze
Kiedy dojdzie do szkody górniczej, właściciel uszkodzonej nieruchomości, ma możliwość dochodzenia odszkodowania pieniężnego lub przywrócenia do stanu poprzedniego — co wynika z przepisów Prawa geologicznego i górniczego (ust. P.g.g.) oraz Kodeksu cywilnego. P.g.g. jednoznacznie definiuje podmiot odpowiedzialny za szkodę:
Odpowiedzialność za szkodę ponosi przedsiębiorca prowadzący ruch zakładu górniczego, wskutek którego wystąpiła szkoda. Koszty związane z procesem dotyczącym dochodzenia naprawienia szkody górniczej często nie są do końca jasne dla osoby, która chce go wnieść i zdarza się, że rezygnuje z tego zamiaru właśnie z uwagi na obawę przed ich poniesieniem. Warto jednak wiedzieć, że ustawodawca wprowadził szereg udogodnień, dzięki którym poszkodowani mogą nawiązać dialog z zakładem górniczych w sposób realny. Jak to wygląda w praktyce?
Właściciele budynków, które ucierpiały w wyniku eksploatacji górniczej, mają prawo na drodze sądowej ubiegać się o naprawę powstałych szkód. Podczas postępowania sąd powołuje biegłych sądowych, których opinia stanowi kluczowy dowód, będący podstawą wydania wyroku. Biegli sądowi, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie, wydają opinię na potrzeby rozstrzygnięcia sprawy. W jaki sposób dobiera się biegłych w sprawach dotyczących szkód górniczych?
Szkoda górnicza spowodowana jest działalnością zakładu górniczego. Zgodnie z rozdziałem VIII (art. 146) ustawy z dn. 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.2020.0.1064 t.j.) odpowiedzialność za szkodę ponosi przedsiębiorca prowadzący ruch zakładu górniczego, wskutek którego wystąpiła szkoda. Co się dzieje w sytuacji, gdy szkoda górnicza zostaje stwierdzona, a kopalnia za nią odpowiadająca została zlikwidowana?
Szkody górnicze są bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorstw, które zajmują się działalnością z zakresu eksploatacji złóż węgla. Kwestie dotyczące tego rodzaju szkód regulowane są przede wszystkim przez Ustawę z dn. 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, chociaż w niektórych przypadkach zastosowanie znajdują też przepisy Kodeksu cywilnego.
Działalność kopalni jest bezpośrednich powodem rozmaitych szkód górniczych. Eksploatacja przyczynia się do ruchów górotworu i powstania wstrząsów; powstają zapadnięcia i wypiętrzenia ziemi. W efekcie, uszkodzeniom ulegają budynki i infrastruktura, dochodzi do podtopień i innych strat. Jednak szkody górnicze mają także wymiar społeczny. Zapraszamy do lektury artykułu – przyjrzymy się im bliżej.
Najwyższa Izba Kontroli to organ zajmujący się nadzorowaniem działalności innych państwowych jednostek organizacyjnych z punktu widzenia legalności, gospodarności, celowości i rzetelności – misją NIK jest dbałość o skuteczność w służbie publicznej dla Polski. Jedna z przeprowadzonych w ostatnim czasie kontroli dotyczyła usuwania przez przedsiębiorców górniczych szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego. Dotyczyła między innymi rozpatrywania wniosków o naprawę szkód górniczych, którym poświęcony jest dzisiejszy wpis.
Stosowane są różne sposoby zapobiegania szkodom spowodowanym eksploatacją górniczą. Ograniczenia w prowadzeniu eksploatacji górniczej to profilaktyka górnicza. Profilaktyka budowlana polega na dostosowywaniu obiektów budowalnych do przenoszenia wpływów eksploatacji. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej i odpowiemy na pytanie: jakie znaczenie ma profilaktyka budowlana dla obszarów górniczych?
Działania zakładów górniczych, wywołują deformacje górotworu, które znacząco odbijają się na nieruchomościach położonych w obrębie aktywności ruchów zakładów górniczych. Pojawia się pytanie, czy w drodze dochodzenia odszkodowania za szkody górnicze podpisać ugodę z kopalnią, czy wszcząć proces sądowy z zakładem górniczym. Kancelaria Kompensata Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej, oferuje kompleksową odpowiedź na to pytanie w zależności od materii badanej sprawy, zmierzając do kompletnego zaspokojenia roszczeń w dochodzeniu odszkodowania za szkody górnicze.
Kancelaria dysponuje znajomością geodezyjną terenu i aktywizuje się na obszarach dotkniętych skutkami ruchów zakładów górniczych, które w praktyce ujawniają się na terenie większości miast województwa śląskiego. W naszej bazie spraw, znajdują się poszkodowani z takich miast, jak Bytom, Ruda Śląska, Katowice, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Mszana, Goczałkowice, Orzesze, Ornontowice, Paniówki, Przyszowice, Knurów, Pawłowice, Jaworzno, czy Żarki. Stale pogłębiamy nasz merytoryczny udział w sprawach o dochodzenie odszkodowań górniczych i odpowiadamy na rosnące w tym zakresie potrzeby naszych klientów, stając się tym samym nie tylko zleceniobiorcami, ale przede wszystkim wiarygodnymi partnerami w przedmiotowych działaniach. |
Kategorie
Wszystkie
|