Wysoka specjalizacja
w dochodzeniu szkód
Pełna reprezentacja
poszkodowanego
Udokumentowanie
szkody
Odciążenie
od prowadzenia sprawy
Wynagrodzenie
tylko od sukcesu
Przedsiębiorcą górniczym jest podmiot, który posiada koncesję na prowadzenie działalności regulowanej ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. Nr 163, poz. 981). Ogólny charakter definicji sprawiać może trudności interpretacyjne.
Jako, iż w polskim prawie brak jednorodnej definicji przedsiębiorcy, ramowo można przyjąć, iż przedsiębiorcą jest taki podmiot prawa, który we własnym imieniu prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. Co więcej, pojęcie „przedsiębiorcy” nie jest równoważne z takimi terminami jak „przedsiębiorstwo”, czy „firma”.
W myśl ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z dnia 7 września 2007 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1379) przedsiębiorstwo górnicze stanowi:
Ponadto, różnica pomiędzy przedsiębiorstwem górniczym a przedsiębiorstwem robót górniczych polega na tym, iż przedsiębiorstwo górnicze wydobywa węgiel, natomiast przedsiębiorstwo robót górniczych oznacza przedsiębiorcę prowadzącego prace związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa górniczego.
Przedsiębiorcy górniczego nie należy także utożsamiać z pojęciem „kopalnia”, które rozumiane jest jako wyodrębniona jednostka organizacyjna przedsiębiorstwa górniczego prowadząca zakład górniczy. Kopalnia stanowi duży zakład będący w stanie wydobywać, obrabiać i przygotowywać kopalinę do transportu oraz zatrudniający kilkaset, bądź kilka tysięcy osób. W jej obrębie znajdują się także wszystkie maszyny i urządzenia pozwalające na owo wydobycie, obróbkę i załadunek. Głównym zagłębiem wydobywczym węgla kamiennego w Polsce jest Górnośląskie Zagłębie Węglowe, gdzie zlokalizowane są prawie wszystkie czynne obecnie kopalnie.
W innym artykule dokładniej tłumaczymy dokładniej jaka jest różnica między kopalnią a zakładem górniczym.
Podstawowym dokumentem, w oparciu o który prowadzony jest ruch zakładu górniczego, jest plan ruchu tego zakładu. Przedsiębiorca górniczy ma obowiązek przygotować – na podstawie warunków określonych w koncesji i projektu zagospodarowania złoża dla każdego zakładu górniczego – plan ruchu i uzyskać decyzję organu nadzoru górniczego go zatwierdzającą. Plan ten określa zadania niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zakładu górniczego, prawidłowej i racjonalnej gospodarki złożem, ochrony środowiska wraz z obiektami budowlanymi, a także zapobiegania szkodom i ich naprawiania.
Lista przedsiębiorców posiadających koncesję na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węgla kamiennego lub węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej (wg stanu z marca 2018 r.):
Wysoka specjalizacja
w dochodzeniu szkód
Pełna reprezentacja
poszkodowanego
Udokumentowanie
szkody
Odciążenie
od prowadzenia sprawy
Wynagrodzenie
tylko od sukcesu