Słowniczek pojęć - Szkoda górnicza
Po raz pierwszy pojęcie to do języka prawnego wprowadzono dekretem z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz.U. 1953 nr 29 poz. 113), gdzie w art. 54 zdefiniowana została jako szkoda powstała wskutek robót górniczych w nieruchomości, budynku lub innej części składowej nieruchomości, bez względu na to, czy szkodę można było przewidzieć oraz czy ktokolwiek ponosi winę uszkodzenia. Dekret ten został uchylony ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (również już nieobowiązującą), a tym samym owa definicja przestała obowiązywać, niemniej samo pojęcie zdążyło już się przyjąć w języku powszechnym.
Z kolei, sformułowanie „szkody górnicze” w znaczeniu encyklopedycznym określa się jako uszkodzenia obiektów na powierzchni ziemi lub pod ziemią oraz inne szkody materialne powstałe w następstwie eksploatacji złóż. Na powierzchni skutki eksploatacji górniczej przyjmują najczęściej formę:
Jednym słowem, wydobycie oddziałuje ujemnie zarówno na infrastrukturę techniczną (w tym na budynki), jak i zagospodarowanie powierzchni. Wśród rodzajów szkód górniczych wymienić można m.in. zapadanie się gruntu, niecki osiadania, leje depresyjne, zanieczyszczenie rzek, zanik wody w studniach, zniszczenie lub zmniejszenie plonów, pogorszenie jakości płodów rolnych, wychylenia budynków, pękanie ścian w domach, mieszkaniach, budynkach gospodarczych, czy uszkodzenie infrastruktury komunikacyjnej (dróg, mostów, torów kolejowych i tramwajowych). Wstrząsy odczuwalne na powierzchni nierzadko sięgają kilku stopni w skali Richtera a łączna suma szkód będących wynikiem prowadzonej eksploatacji górniczej, tylko i wyłącznie na Górnym Śląsku, szacowana jest na dziesiątki milionów złotych. W samym Bytomiu suma strat wyceniona została w 2011 roku na ok. 25 milionów złotych. Szkody te dotyczą nie tylko nieruchomości już istniejących, wszakże co roku na terenach górniczych powstają tysiące nowych budynków o charakterze użytkowym i mieszkaniowym. Najczęstsze problemy związane z występowaniem szkód górniczych to:
|
Obsługa Klienta
(32) 321 65 37 796 605 393 Pon-Pt: 8:00-16:00 Napisz do nas!
|
[ ✔ ]
Wysoka specjalizacja w dochodzeniu szkód |
[ ✔ ]
Pełna reprezentacja poszkodowanego |
[ ✔ ]
Udokumentowanie szkody |
[ ✔ ]
Odciążenie od prowadzenia sprawy |
[ ✔ ]
Wynagrodzenie tylko od sukcesu |